16 Μαΐου με 14 Ιουνίου η επιλογή και εγγραφή μαθητών στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2011-12

Δημοσιεύθηκε στις 10 Μαΐου 2011 η απόφαση του ΥΠΔΒΜΘ για τη διαδικασία επιλογής και εγγραφής μαθητών στην Α΄ τάξη των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων Γέρακα Αττικής, Ηρακλείου Κρήτης και Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης για το σχολικό έτος 2011-2012.
Μπορείτε να διαβάσετε εδώ το έγγραφο.
Σύμφωνα με αυτό, "...οι γονείς των μαθητών, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο που επιθυμούν κατά το χρονικό διάστημα από Δευτέρα 16 Μαΐου μέχρι Τρίτη 14 Ιουνίου 2011. Στην περίπτωση κατά την οποία ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε περισσότερες από μία κατευθύνσεις, υποχρεούται να υποβάλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση χωριστά. Η συμμετοχή των υποψηφίων μαθητών στην επιλογή για φοίτηση σε Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο δεν τους στερεί το δικαίωμα υποβολής αίτησης για συμμετοχή σε εισαγωγικές εξετάσεις Μουσικού Γυμνασίου ή σε κλήρωση για Πειραματικό Γυμνάσιο. Η διαδικασία επιλογής διενεργείται κατά το χρονικό διάστημα από 16 μέχρι 30 Ιουνίου κάθε σχολικού έτους...."

Πηγή: ΚΕΣΥΠ Σερρών