Απαλλαγή από μαθήματα Γενικής Παιδείας στα ΕΠΑ.Λ - χαρακτηρισμός φοίτησης

Κατηγορία: Επαγγελματικό Λύκειο

Με επείγουσα εγκύκλιό του το Τμήμα Β' της Διεύθυνσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Υπουργείο Παιδείας κάνει γνωστές τις λεπτομέρεις καθορισμού του χαρακτηρισμού φοίτησης των μαθητών των ΕΠΑΛ που παρακολουθούν μόνο μαθήματα Τομέων και Ειδικοτήτων τονίζοντας ότι σε εφαρμογή του δευτέρου εδαφίου της παρ.3 του άρθρου 59 του Ν.4310/2014 (Α΄258/8-12-2014) για το σχολικό έτος 2014-2015, οι απουσίες που πραγματοποιήθηκαν και καταχωρήθηκαν στα μαθήματα Γενικής Παιδείας των μαθητών, οι οποίοι πλέον παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα Τομέων - Ειδικοτήτων, από την έναρξη των μαθημάτων τους μέχρι την ημέρα δημοσίευσης του ανωτέρω νόμου, δεν λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησής τους.

Δείτε την εγκύκλιο