Νέοι τομείς Υγείας-Πρόνοιας, Αισθητικής-Κομμωτικής, Εφαρμοσμένων Τεχνών και Βιομηχανικού Σχεδιασμού στα ΕΠΑΛ

Κατηγορία: Επαγγελματικό Λύκειο
Γράφτηκε από τον/την Διαχειριστής Εμφανίσεις: 21920

Με έγγραφο του τμήματος A” της Διεύθυνσης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΟΠΑΙΘ γίνεται γνωστό ότι το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων προωθεί Νομοθετική Ρύθμιση με την οποία στις Ομάδες Προσανατολισμού με τους αντίστοιχους Τομείς και Ειδικότητες που ήδη λειτουργούν στα Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ.Λ. βάσει του άρθρου 8 του Ν.4186/2013 (Α΄ 193), πρόκειται να προστεθούν και να λειτουργήσουν από το σχολικό έτος 2015-2016 και οι ακόλουθες Ομάδες Προσανατολισμού με τους αντίστοιχους Τομείς και τις αντίστοιχες Ειδικότητες:

Ομάδα Προσανατολισμού Υγείας – Πρόνοιας και Αισθητικής – Κομμωτικής

5. Ψηφιδογραφίας – Υαλογραφίας

Τομέας Βιομηχανικού Σχεδιασμού

1. Σχεδίασης και Παραγωγής Ενδύματος
  2. Επιπλοποιίας – Ξυλογλυπτικής»

Τα μαθήματα ανά Ομάδα Προσανατολισμού, τα οποία πρόκειται να προστεθούν στο άρθρο 9 του Ν.4186/2013 (Α΄ 193) για την Α΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. σχολ. έτους 2015-2016, είναι τα εξής:

Ομάδα Προσανατολισμού Υγείας – Πρόνοιας και Αισθητικής – Κομμωτικής

1. Αγωγή Υγείας (3 ώρες)
  2. Στοιχεία Υγιεινής και Ιατρικής Βιολογίας (2 ώρες)
  3. Πρώτες Βοήθειες (2 ώρες)
  4. Επικοινωνία, Διαπροσωπικές Σχέσεις (2 ώρες)
  5. Σχολικός Επαγγελματικός    Προσανατολισμός    −    Περιβάλλον    Εργασίας    – Ασφάλεια και Υγιεινή (2 ώρες),
  6. Εφαρμογές Πληροφορικής (2ώρες).

Ομάδα Προσανατολισμού Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Εφαρμογών

1. Ελεύθερο Σχέδιο (3 ώρες),
  2. Αρχές Σύνθεσης (3 ώρες),
  3. Ιστορία της Τέχνης (2 ώρες),
  4. Σχολικός Επαγγελματικός    Προσανατολισμός    −    Περιβάλλον    Εργασίας    – Ασφάλεια και Υγιεινή (2 ώρες),
  5. Εφαρμογές Πληροφορικής (3 ώρες)

Σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην επικείμενη νομοθετική ρύθμιση και, κατ΄ εξαίρεση, για τις ανάγκες του σχολικού έτους 2015-2016 οι Ομάδες Προσανατολισμού, οι Τομείς και οι Ειδικότητες που πρόκειται να προστεθούν με τη ρύθμιση, θα λειτουργήσουν στις σχολικές μονάδες της επαγγελματικής εκπαίδευσης με αποφάσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης μετά από τις σχετικές εισηγήσεις των οικείων Διευθυντών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι αποφάσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης θα πρέπει να εκδοθούν εντός δύο (2) μηνών από τη δημοσίευση της νομοθετικής ρύθμισης.

Πηγή: ΥΠΟΠΑΙΘ/σχετικό έγγραφο