Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή σπουδαστών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας.

Κατηγορία: Σχολές Αστυνομίας

Ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στη ΣχολήΑστυφυλάκων καθορίζεται σε διακόσιους πενήντα (250).

Επί του αριθμού αυτού, ποσοστό 3%, ήτοι επτά (7) θέσεις, θα καλυφθούναπό υποψηφίους, κατόχους απολυτηρίου ημερησίου ΕΠΑ.Λ (Α΄ ομάδα),της περίπτ. β παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν. 3748/2009 και από κατόχουςπτυχίου Β΄ κύκλου ημερησίων Τ.Ε.Ε., πτυχίου ειδικότητας ημερησίωνΝαυτικών Λυκείων κλπ., σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 3 του Ν.3748/2009.

Ο αριθμός των υποψηφίων, που θα εισαχθούν στη ΣχολήΑξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, καθορίζεται σε σαράντα (40).

Οι υποψήφιοι υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως σταΑστυνομικά Τμήματα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τααπαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι και την ώρα 15.00 της 19-06-2015.

Μετά την ημερομηνία αυτή δεν γίνονται δεκτές αιτήσειςσυμμετοχής.

Οι υποψήφιοι της κατηγορίας «τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού»,θα υποβάλουν την αίτηση με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά μέχρικαι την 31-07-2015 στοΑστυνομικό Τμήμα της κατοικίας ή διαμονήςτους στην Ελλάδα ή στα Προξενεία των Χωρών που διαμένουν.

Διευκρινίζεται ότι, οι επιτυχόντες θα εγγραφούν στις οικείες Σχολές κατά το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Για τον τόπο και το χρόνο διεξαγωγής των προκαταρκτικών εξετάσεων, καθώς και για το πρόγραμμα εξέτασης, οι υποψήφιοι ενημερώνονται με δική τους ευθύνη από τις Διευθύνσεις Αστυνομίας ή τα Αστυνομικά Τμήματα, όταν εκδοθεί. Το πρόγραμμα θα εκδοθεί αμέσως μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων και οι προκαταρκτικές εξετάσεις εκτιμάται ότι θα αρχίσουν το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου.

Για τους υποψηφίους της κατηγορίας τέκνα Ελλήνων του Εξωτερικού, εκτιμάται ότι το πρόγραμμα θα εκδοθεί περί τα τέλη του Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου και οι προκαταρκτικές εξετάσεις θα διεξαχθούν το Σεπτέμβριο.

Τα ως άνω προγράμματα των προκαταρκτικών εξετάσεων, αναρτώνται και στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας www.hellenicpolice.gr

Δείτε στην προκήρυξη τις αναλυτικές πληροφορίες και τις προϋποθέσεις εισαγωγής